1
Grup Ofis Marka Patent WhatsApp iletişim hattına hoş geldiniz. Nasıl yardımcı olabiliriz?
KAPAT

ULUSLARARASI PATENT SINIFLANDIRMA (IPC) SİSTEMİ SEMİNERİ

Türk Patent ve Marka Kurumuna ait Sınai Mülkiyet Eğitim Merkezi tarafından düzenlenen Çarşamba Seminerleri kapsamında bu hafta “Uluslararası Patent Sınıflandırma (IPC) Sisteminin Temelleri ve Ülkemizde Kullanılan Patent Sınıflandırma Sistemleri” konulu seminer düzenlendi.

Sınai Mülkiyet Uzmanı Bülent Daloğlu tarafından yapılan sunumda, uluslararası sınıflandırma sistemi olan IPC’nin patent ve faydalı model araştırmalarında rolü ve önemine değinilerek IPC sisteminin detayları aktarıldı.

Patent sınıflandırma sisteminin Strasburg Anlaşması ile oluşturulduğu, dilden bağımsız bir araştırma aracı olması sebebiyle özellikle Çin, Kore, Japonya, Rusya patent dokümanlarının araştırmaya dahil edilmesinde kolaylık sağlandığı ifade edildi.

Türkiye’de 1 Ekim 1996 tarihinden itibaren yürürlükte olan sistemin; 7 bin alt grup içeren 8 bölümden oluştuğu ve toplamda 152 ülkede uygulandığı aktarıldı.
Ar-Ge uzmanları, patent vekilleri, Teknoloji Transfer Ofisi uzmanları tarafından yoğun ilgi gören Çarşamba Seminerlerinin gelecek konularının yakın zamanda duyurulacağı belirtildi.

GOssIP Dergi Özel Haber

  • COPYRIGHT © 2020 Tüm hakları saklıdır. Site içerisinde yer alan yazılı ve görsel içerik Grup Ofis Marka Patent A.Ş. tarafından sağlanmaktadır. Kaynak göstermeden alıntı yapılamaz.