1
Grup Ofis Marka Patent WhatsApp iletişim hattına hoş geldiniz. Nasıl yardımcı olabiliriz?
KAPAT

TİMSAH SAVAŞLARI

Singapur merkezli Crocodile International, Yeni Zelanda’da Fransız Lacoste firmasına ait timsah görselli markaya ilişkin Yargıtay seviyesine kadar taşınan savaşı kazandı.

Her iki giyim firmasının da kullandığı logolar üzerinde timsah görselinin bulunması birçok ülkede bu iki firmanın karşı karşıya gelmesine ve firmalar arasında amansız bir marka savaşının başlamasına sebep oldu.

2008 yılında Crocodile International, Lacoste’un kullanmadığı bir markayı tekeline almasının haksızlık olduğunu ve bu markanın tescilini elinde tutması için herhangi bir sebebi olmadığını iddia etti. Söz konusu markaların görünümleri şu şekilde:

 

Lacoste’un tescil ettirdiği 70068 no.lu marka:

Lacoste’un genel kullandığı marka:

Konu bir üst mahkemeye taşındığında iki firma arasındaki rekabet daha da alevlendi.

Temyiz aşamasında iki markanın da ana unsurunun timsah görseli olduğu, Crocodile International’ın iddiasının aksine logo ve kelime birleşiminin farklılık yaratmadığı kararıyla karşılaşılsa da, Crocodile International savaşını kararlılıkla sürdürdü. Yargıtay aşamasında Crocodile International istediği sonuca ulaştı ve Aralık 1999 tarihinden bu yana Lacoste’un elinde bulundurduğu marka “Lacoste’un bu markayı dünyanın hiçbir yerinde kullanmadığı ve dolayısıyla tescilini elinde tutmak için hiçbir nedeni olmadığı” gerekçesiyle iptal edildi.

Crocodile International ya da başka bir firmanın benzer bir markanın tescilini alıp alamayacağının ise başka bir konu olduğu önemle vurgulanırken Crocodile International’a 25.000 dolar olan dava masrafının ödenmesi kararı alındı.

Dünyanın neresinde olursa olsun marka kullanımının ne kadar önemli olduğu bu olayla bir kez daha kanıtlanmış oldu.

GOssIP Dergi 43. Sayı - Gündem

  • COPYRIGHT © 2022 Tüm hakları saklıdır. Site içerisinde yer alan yazılı ve görsel içerik Grup Ofis Marka Patent A.Ş. tarafından sağlanmaktadır. Kaynak göstermeden alıntı yapılamaz.