KAPAT

Tasarım ve coğrafi işaretlerde kanunla gelen yenilikler

Yayın Tarihi: 06.03.2017

Bir önceki yazımızda uzun zamandır beklenen ve 10 Ocak 2017 tarihinde resmen yürürlüğe giren Sınai Mülkiyet Kanunu ve marka alanındaki getirilerini değerlendirmiştik. Bu yazımızda ise yeni Kanun'un tasarım ve coğrafi işaretlerde getirdiği değişikliklere değineceğiz.

Yönetmeliklerin nihaileşmesiyle daha da belirgin bir hal alması beklenen yeni mevzuat, tasarım ve coğrafi işaretlere de AB mevzuatına uyumlu yenilikler kazandırdı.

Tekrar etmekte fayda olan bir nokta var ki o da Kanun hükümlerinin 10 Ocak tarihinden sonra yapılan başvurular için geçerli olacak olması ve bunun uygulama açısından getirmesi olası ikilik. Ancak bunun kısa bir sürede rayına oturması ve yeni sisteme kolaylıkla geçilebilmesi en büyük temennimiz.

Kanun Hükmünde Kararnamelerde "endüstriyel tasarım" olarak adlandırılan ancak Kanunla adı değişen "tasarım"lar için çok sayıda yenilik bizi bekliyor. Daha önce de yenilik kriteri aranmakla birlikte uygulamada pek yer bulmayan yenilik araştırması, yeni Kanunla birlikte TPE'nin yükümlülükleri arasına giriyor. Pratikte nasıl uygulanacağı bilinmemekle birlikte, bu yeni sistemle yalnızca özgün tasarımların tescil yoluyla koruma altına alınması ve yeni olmadığı anlaşılan tasarım başvurularının TPE tarafından re'sen reddedilmesi amaçlanıyor.

Kanun öncesi çok fazla örneğini görmediğimiz re'sen ret sisteminin Kanun sonrası uygulamalarla işler hale getirilmesinin bir sonucu olarak, gelmesi olası ret kararlarına karşı müracaat sahiplerine karara itiraz imkanı tanınması da bir başka yenilik. Bu süreci takip eden tasarım ilanına itiraz süresi de 6 aydan 3 aya düşürüldü. Ayrıca itiraz süreci içerisinde başvuru sahibinden karşı görüş sunması istenebilecek.

Tüm bunların yanı sıra, AB mevzuatından da alışık olduğumuz gibi, tescilsiz tasarım koruması Türkiye'de de sağlanan haklar arasına girdi. Kısa ömürlü ve modası hızla geçen tekstil, giyim ve ambalaj gibi sektörlerde ürünün piyasaya sunulduğu tarihten itibaren üç yılla sınırlı olmak üzere tescilsiz koruma hakkından yararlanılabilecek.

Bunlara ek olarak artık çoklu tasarım başvuruları yalnızca aynı alt sınıfta olan ürünler için değil, aynı sınıfta olan ürünler için de yapılabilecek. Bu şekilde kapsamı genişletilen tasarım başvurularında artık tarifname sunulması gerekliliği de isteğe bağlı hale getirilerek zorunluluk olmaktan çıkacak.

Coğrafi işaretler alanındaki değişiklikler çerçevesinde, geleneksel üretim veya işleme yöntemi yahut geleneksel bileşimden kaynaklanan ve/veya geleneksel hammadde veya malzemeden üretilen ürünler için kullanılması öngörülen "geleneksel ürün adı" konsepti mevzuata katıldı.

Yeni mevzuatla coğrafi işaretlere ilişkin denetim raporunun sunulmasına ilişkin yaptırımların yeniden düzenlenecek olmasıyla birlikte, denetim raporu sunma zorunluluğuna ilişkin süreler de 10 yıldan 1 yıla indirildi. İtiraz süresi ise 6 aydan 3 aya indirildi. Aynı zamanda başvuruların Resmi Gazete'de, yüksek tirajlı gazetede ve yerel gazetede yayınlanması zorunluluğu kaldırıldı. Bundan sonra başvurular TPE bülteninde yayınlanacak ve böylece maliyetten ve süreden tasarruf sağlanacak. AB mevzuatından aşina olduğumuz çok sayıda yeniliği ve değişikliği beraberinde getiren Kanun, daha güçlü ve etkili bir sınai mülkiyet koruması sağlayacağa benziyor. Yönetmelik maddelerinin de kararlaştırılmasıyla net bir işlerlik kazanacak sistemin, bundan böyle daha etkin çalışacağı kesin.

Tasarım ve coğrafi işrde kanunla gelen yenilikleraretle

  • COPYRIGHT © 2017 Tüm hakları saklıdır. Site içerisinde yer alan yazılı ve görsel içerik Grup Ofis Marka Patent A.Ş. tarafından sağlanmaktadır. Kaynak göstermeden alıntı yapılamaz.