1
Grup Ofis Marka Patent WhatsApp iletişim hattına hoş geldiniz. Nasıl yardımcı olabiliriz?
KAPAT

Markanızı yurt dışında tescil ettirmenin yolları

Yayın Tarihi: 02.02.2016

Birçok firma, kurumsal kimliğinin ana ögesi olan markalarını koruma altına almak ve bu yolla üçüncü kişilerce taklit ve izinsiz kullanımın önüne geçmek istiyor. Ancak bu amacı gerçekleştirmeye çalışırken elde edilen marka tescilinin yalnızca başvurulan ülkede geçerli olduğunun, tüm dünyada geçerli bir tescil işleminin olmadığının ve başvuru sürecinde her ülkenin farklı mevzuat, prosedür ve isteklerine göre izlenecek adımların bilincinde olmak her şeyin başında geliyor. Bununla birlikte, herhangi bir başvuru yapılmadan önce yurtdışında nerelerde marka başvurusu yapılacağına da doğru karar vermek gerekiyor. Bunun için hangi ülkelerde mal ve hizmetlerinizi sunduğunuz ya da yakın gelecekte piyasaya sunma niyetinde olup olmadığınız büyük önem taşıyor. Birçok ülkede markanın kullanımı marka müracaatı yapılabilmesi için bir ön şart olmasa da, belirli ülkelerde kullanıma ilişkin zorunluluklar bulunuyor. Bu nedenle kullanım şartlarına ilişkin bilgilerin başvuru yapılmadan önce edinilmesi hem maliyet hem de emek ve zaman açısından avantaj elde etmenizi sağlayacaktır.Peki, yurtdışında tescil almak istendiğinde hangi yollara başvurulabiliyor? Bu sorunun yanıtını verebilmek ve size en uygun uygulamaları seçebilmek için hem ulusal hem de toplu olarak kullanılan yöntemlere ilişkin bilgi sahibi olmak gerekiyor. Bu çerçevede izlenebilecek yolları şu şekilde özetlemek mümkün:

Ulusal Başvuru Yöntemi

Marka başvurusu için en güvenilir ve en kestirme yol ulusal başvurudur. Bu yöntemle, başvuru yapılacak ülkede yerleşik bir vekil aracılığıyla işlemler yürütülür. Bu sayede, hedef ülkeye özgü gereksinimlere uygun şekilde başvuru dosyalanarak herhangi bir retle karşılaşma olasılığı en aza indirgenmiş olur ve vekil aracılığıyla ilgili ülkenin patent ofisiyle muhatap olunur. Bu sayede irtibata geçilen vekilin yardımıyla ilgili ülkenin gerekliliklerine en uygun yol ve çözümler seçilerek en az kayıpla ilerleme şansı elde edilir.

WIPO Aracılığıyla Başvuru Yolu

Kısaltması WIPO olan Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü, birden fazla ülkeye tek bir form ve daha hesaplı ödeme seçeneğiyle başvuru kolaylığı sağlayan bir platform. Bu yöntemi kullanabilmek için başvurusu yapılacak olan markanın öncelikle menşe ülkede yani Türkiye'de bir başvurusunun ya da tescilinin olması gerekiyor. WIPO marka başvuruları, bu marka üzerinden bire bir ya da eşya listesi kısıtlanmış hali ile yapılabiliyor. Ayrıca yapılan WIPO başvurusu bu menşe ülkedeki başvuruya 5 yıl boyunca bağımlı kalıyor. Yani WIPO'ya başvuru tarihinizden itibaren 5 yıl boyunca Türkiye'deki marka başvurunuzun başına gelen her şey (iptal, kısmi kabul vs.) aynı şekilde WIPO başvurunuza da direkt olarak yansıyor. Peki, WIPO'nun avantaj ve dezavantajları nelerdir? WIPO başvurularının en büyük avantajı çoklu ülke başvurularında ortaya çıkıyor. Zira ulusal yöntemlerde karşımıza çıkan hiçbir ek prosedür olmaksızın tek bir form ile başvurunuz dosyalanabiliyor. Birden fazla ülkeye ulusal başvuru yapıldığında ortaya çıkan maliyet ile aynı ülkelerin hepsine birden WIPO üzerinden başvuru yapılması halinde doğan maliyet karşılaştırıldığında WIPO başvuru maliyetinin daha düşük olacağı bilinen bir gerçek. Ancak tüm bu avantajların yanı sıra ulusal başvuru sürecine TPE (Türk Patent Enstitüsü) incelemesi ve WIPO inceleme sürelerinin de eklenmesi sebebiyle başvuru sürecinin uzaması, yukarıda da sözü edilen menşe ülkede başvuru zorunluluğu ve bununla birlikte 5 yıllık bağımlılık süresi, ülkelerde farklı sınıf ve ön inceleme uygulamalarının olması, bazı ülkelerin tescil belgesi göndermemesi gibi dezavantajlar da göz ardı edilmemelidir.

OHIM Aracılığıyla Başvuru Yöntemi

Avrupa Birliği ülkelerinde tek tek başvuru yapmak istemiyor, ancak 28 Avrupa Birliği ülkesinde geçerli bir marka tescili seçeneği arıyorsanız, bu durumda kısaltması OHIM olan ve yakın zamanda ismi AB Fikri Mülkiyet Hakları Ofisi (EUIPO) şeklinde değişecek olan Avrupa Birliği İç Pazar Uyum Ofisi aracılığıyla yapılacak bir başvuru ile bu talebiniz karşılık bulacaktır. Başvurunuzun geçerli olacağı ülkeler aşağıdaki gibi sıralanabilir: Almanya, Finlandiya, İsveç, Polonya, Avusturya, Fransa, İtalya, Portekiz, Belçika, Kıbrıs, Letonya, Romanya, Bulgaristan, Hollanda, Litvanya, Slovakya, Çek Cumhuriyeti, Birleşik Krallık, Lüksemburg, Slovenya, Danimarka, İrlanda, Macaristan, Yunanistan, Estonya, İspanya, Malta, Hırvatistan.Bu başvuru için WIPO üzerinden ya da ulusal başvuruda olduğu gibi Avrupa Birliği'ne üye ülkelerden herhangi birinde bulunan yetkili bir vekil aracılığıyla başvuru gerçekleştirilebiliyor. Bu başvurunun en büyük handikabı ise 28 ülkeden herhangi birinde başvurusu olan bir marka sahibinin itirazının kabul edilmesi halinde başvurunuzun tüm üye ülkelerde reddediliyor olması.

OAPI Üzerinden Başvuru Yolu

Kısaltması OAPI olan Afrika Fikri Mülkiyet Örgütü, 17 üyesine tek bir başvuru ile tescil sağlayan imkânı sağlayan bir sisteme sahip ve bu başvurunun gerçekleştirilebilmesi için bir vekil ile çalışılması gerekiyor. Üye ülkeler şu şekilde sıralanabilir: Benin, Gine, Moritanya, Burkina Faso, Gine Bissau, Nijer, Çad, Orta Afrika Cumhuriyeti, Senegal, Ekvator Ginesi, Kamerun, Togo, Fildişi Sahilleri, Kongo, Komorlar, Gabon, Mali.

Alternatif Bölgesel Oluşumlar Yoluyla Başvuru: ANDEAN ve ARIPO

Tüm bu başvuru yöntemlerinin dışında Andean Paktı (Bolivya, Kolombiya, Ekvador ve Peru) ve ARIPO (Botsvana, Lesotho, Liberya, Malavi, Namibya, Svaziland, Uganda, Zimbabve ve Tanzanya) üzerinden de bölgesel marka tescil başvurusu yapma imkânı bulunuyor.Yukarıdaki bilgilerden de anlaşılacağı üzere, tüm dünyada geçerli olan bir marka tescil imkânı henüz bulunmuyor. Yalnızca ekonomik olarak kendi aralarında bir birlik oluşturmuş ülkelerin oluşturduğu örgütlenmeler, birden çok ve aynı bölgeye mensup oluşumlarda tek bir başvuru ile bu ülkelerin tamamında tescil alma şansı sağlıyor. Bu bölgesel yöntemlerin dışında ise ulusal koruma alınabiliyor. Kendi ülkenizde değil farklı ülke ve bölgelerde markanıza ilişkin haklarınızı garanti altına almanın yolu ise yalnız ve sadece uluslararası başvuru yöntem ve gerekliliklerinin bilincinde olmak ve bu işlemleri uygun şekilde yapıp takip edebilecek bir vekille çalışmaktan geçiyor.

Markanızı yurt dışında tescil ettirmenin yolları

  • COPYRIGHT © 2024 Tüm hakları saklıdır. Site içerisinde yer alan yazılı ve görsel içerik Grup Ofis Marka Patent A.Ş. tarafından sağlanmaktadır. Kaynak göstermeden alıntı yapılamaz.