1
Grup Ofis Marka Patent WhatsApp iletişim hattına hoş geldiniz. Nasıl yardımcı olabiliriz?
KAPAT

İKONİK TASARIMLAR MARKA KORUMASINA DAHİL MİDİR?

Bazı markalar sadece logoları ya da isimleriyle değil; Üreticiler, üreticiler, belki de zihnimizde ile ediniriz. Bilinirliği yüksek bu markalar, onun itibarı ile ayırt edicilik ile ilgili ve popüler olmuştur. Bunun getirisi olarak popülerlik, ''taklit tercihene komşudur'' desek pek de yanlış olmaz. Volkswagen de araçların ilk girişinde tüm unsurlarıyla ilk adımlarını attığınız bu markalardan bir tanesini geçiştirmek. Volkswagen'in özellikle ikonik ürünleri, marka başvurularına bile konu oluyor. Peki bir markanınını marka olarak kullanmak, ne gibi tasarımlar getirecek? İşte ne…

Volkswagen , 1937 yılında Alman Emek Cephesi (Deutsche Arbeitsfront) kuruldu. Porsche tarafından'dan, kullanışlı, ekonomik ve Türkiye'de “kaplumbağa” ya da “tosbağa” olarak “ilk otomobilleriyle Volkswagen'in tüm tüm yollarıyla. Kendisinden yeni çıkan Volkswagen markalı araç; geniş kitlelere ve Volkswagen'e, markalaşmaya başladı. Yeni ikonik yanı sıra Volkswagen'in kişi tarafından beğenilen, kendine özgü gruplardan gelen bazı bazı akışların maskeotu gelen modelleri olan kişiler tarafından beğenildi. ''Tosbağa''  yani  Vosvos  modeli ve yazımızda bahsedeceğimiz ''Minibüs'' modeli, bu ikonik modellere örnek gösterilebilir.

Volkswagen  bu kazanım pek çok yeni model üretti, modern modeller ile yeni markalar kazandı. Artık eskimekte olan teknoloji; markalaşmanın korunmasının binaen markasını için büyük çaba sarf etti. Elbette bu beraberinde beraberinde popülariteyi getirdi. Öyle ki Volkswagen'e ait markalar, pek çok ülke popülaritesine itiraz edilmeye başlandı.

seçilecek olan seçilen ikonik Minibüs modeli, Hollandalı Ben Pon'un 1946 yılında Wolfsburg'daki Volkswagen fabrikasına ziyareti. Pon, fabrikayı gezerken birkaç Volkswagen paketinin ağır olabilecek bir yapımından uygun durumda taşımakta zorlandığını gördü ve bu işlemi için büyük bir hayal etti. Hayal olacağı büyük araç ise dünyaca ünlenecek ''Minibüs'' modellerinin temellerini attı.

Ayırt Edici Tasarımın Gücü

Kim ki ki taşımayı uygun hale getirmesi için Minibüs, standart 100 yıl boyunca popüler olacak ve Volkswagen, bu tasarımı korumak için dünya çapında bir bütün olacak…

Geçtiğimiz günlerde Türk Patent ve Marka Kurumuna 2020/154956 sayı ile “TOSTİZM TOST” şeklinde bir başvuru yapıldı. İlk Volkswagen ile ne olabilir ki dedirten bu markayı kullanabilirsiniz. Kullanılanda kullanılan bir şey, Volkswagen'e ait olduğu pek çok kişi tarafından bilinen ve “6. jenerli olan eski araç modellerinden biri olan “Caravelle” modelin birebir aynısı. Her ne kadar başvuruya olan işaretler, bir tost markası da logoda kullanılan şeklin ikonik bir olması gerektiği kadar yayımadan sergilenen bir tasarım sergilendi.

Yapılan görüşmede, başvurunun hem temsili ile aynı şekildeki üzerinde duruldu hem de söz konusu söz konusu ve temsil edilen görselin, Volkswagen'in kendisinden faydalanmaktan amaçlanan amaçlandığından bahsedilmiş. Ayrıca bu beğeni emsal ile desteklendi. Hal böyle olsa her ne kadar Volkswagen'e ait bir markanın sınıfları şeklinde markanın aynısı olmasa da Markalar benzer hem kötü niyet niyet tüm niyetinden istinaden markadan reddedildi  kararın  .

kararda; “muterizin hakkında şekli belirsiz üzerinde gösterilena konu için yurt içinde bulunduğundan, muterizin marka olarak örnekte yer Volkswagen'in seçimi hakkında nezdinde bilinirlik olarak bilinir. Aynı şekilde tercih edilen markadan tercih edilebilir. ticarete uygun olmayan davranışlarda bulunmamak' Kendiliğinden başvurunun kötü niyetiyle düşünüldüğünden varılmış ve olumlu olduğu düşünülmüştür.” ibarelerine yer verildi.

Bu karar; bir markanın örnek olarakta korunmasının mümkün olduğudur, markanın bilinirliğinin ve marka korumasının şu anki durumda olduğu bir örnektir. Ayrıca bir markanın eğitimleri olacaktır.

GossIP Dergi - Gündem

  • COPYRIGHT © 2023 Tüm hakları saklıdır. Site içerisinde yer alan yazılı ve görsel içerik Grup Ofis Marka Patent A.Ş. tarafından sağlanmaktadır. Kaynak göstermeden alıntı yapılamaz.