1
Grup Ofis Marka Patent WhatsApp iletişim hattına hoş geldiniz. Nasıl yardımcı olabiliriz?
KAPAT

DEĞİŞİMİ DESTEKLEMEK: İNOVASYON VE YARATICILIKTA KADINLARIN ROLÜ

26 Nisan, tüm dünyada fikri mülkiyet haklarına ilgi çekerek bu hakların korunmasının yanı sıra inovasyon ve yaratıcılığı teşvik etmek amacıyla, Dünya Fikri Mülkiyet Günü olarak kutlanıyor.

Bu yılki Dünya Fikri Mülkiyet Günü’nde, dünyadaki değişimi ve ortak geleceği şekillendiren kadınların harikuladeliğinin, pratik zekasının, merakının ve cesaretinin kutlanması hedefleniyor.

Her geçen gün birçok kadın, oyunun kurallarını değiştiren, yenilikçi ve yaşam kalitesini artıran astrofizikten nanoteknolojiye, tıptan yapay zekaya kadar çok farklı alanlarda yarattıkları eserleriyle öne çıkıyor. Bununla birlikte, film, animasyon, müzik, moda, tasarım, heykelcilik, dans, edebiyat ve sanat gibi yaratıcı çalışmalar alanında da kadınlar, kültürü yeniden tasavvur ederken sanatın ve yaratıcı ifadelerin sınırlarını zorlayıp bizleri yeni tecrübelere, anlayışlara ve dünyalara sevk ediyor.

Kadınların önemli ve ilham verici katkılarıyla tüm dünyada değişimin fiili ateşleniyor ve “yapabilirim” diyen duruşları herkese esin kaynağı oluyor. Ayrıca dikkate değer başarıları da, bugünün genç kızlarının paha biçilemez dersler çıkarmasının ve yarının mucitleri ve yaratıcı kişileri olmasının yolunu açıyor.

Bugüne kadar hiç olmadığından fazla kadın lider rolü oynuyor, bilim, teknoloji, sanat ve iş hayatında seslerini duyuruyor. Bu harika bir haber! Kadınların ve erkeklerin iş birliği içinde çalışmasıyla, insanlığın elini güçlendiriyoruz. Bu sayede, paylaştığımız kültürel zenginliğin artırılması, yoksulluğu azaltmak için etkin çözümler üretilebilmesi, küresel sağlığın iyileştirilmesi ve çevrenin korunabilmesi için yeteneklerimizi geliştirebiliyoruz.

Zaman, tüm dünyada kadınların ve genç kızların inovasyon ve yaratıcılığa teşvik edilebilmesi ve bunların sayısının artırılabilmesi için gerekli yolların geliştirilip olgunlaştırılması ve bunun neden önemli olduğunun anlatılması zamanıdır.

Bu yılın Dünya Fikri Mülkiyet Günü kutlamaları, fikri mülkiyet sisteminin yaratıcı, çığır açan ve yenilikçi kadınlara (ve aslında her bir bireye) nasıl destek olabileceğinin ve fikirlerinin nasıl piyasaya sunulmasını sağlayabileceğinin vurgulanması için büyük bir imkan. 

Bu yıl da her yıl olduğu gibi #worldipday hashtagiyle kadın mucitlerin ve yaratıcıların nasıl değişimi getirdiğine dair paylaşımlar yapılacak. Siz de katılın!

Görseller için: http://www.wipo.int/ip-outreach/en/ipday/

GOssIP DERGİ 47. Sayı - Gündem

  • COPYRIGHT © 2023 Tüm hakları saklıdır. Site içerisinde yer alan yazılı ve görsel içerik Grup Ofis Marka Patent A.Ş. tarafından sağlanmaktadır. Kaynak göstermeden alıntı yapılamaz.