1
Grup Ofis Marka Patent WhatsApp iletişim hattına hoş geldiniz. Nasıl yardımcı olabiliriz?
KAPAT

COĞRAFİ İŞARETTE SIRA SİNCİK HALISINDA

Bir coğrafi işaret talebi de Sincik Alikan el dokuma halısı için geldi.

Adıyaman’ın Sincik ilçesine bağlı Çamdere Köyü’nde geçim, halı tezgâhları sayesinde sağlanıyor. Adıyaman Sincik halısı, genç yaşlı demeden tüm köy tarafından ortaya koyulan ortaklaşa bir çabanın ürünü. Önce yaşlılar kırpılmış koyun ve keçi yünlerini çıkrıklarda eğiriyor ve ip haline dönüştürüyor. Sonrasında erkekler ve kadınlar bu ipleri renklendiriyor ve son olarak da genç kızlar ve kadınlar, motiflerini zihinlerine kazıdıkları halıları ilmek ilmek dokuyorlar. Yöreye ait böylesine özel bir ürünün coğrafi işaret tescili alması hem geleneğin korunması hem de köye getireceği ekonomik katkı bakımından oldukça önemli. 

Grup Ofis Marka Patent, köylülerin atalarından kalan ve değiştirilmeden günümüze taşınmış olan yöntemlerle üretilen bu halıların coğrafi işaret tescilinin alınması için çalışmalara başladı. Coğrafi İşaret Uzmanı Burcu Kabakdere tarafından Çamdere Köyü ziyaret edilerek edinilen bilgiler ile, Adıyaman Sincik İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü adına Sincik Alikan El Dokuma Halısı için coğrafi işaret başvurusu yapıldı.

GOssIP Dergi 48. Sayı - Gündem

  • COPYRIGHT © 2022 Tüm hakları saklıdır. Site içerisinde yer alan yazılı ve görsel içerik Grup Ofis Marka Patent A.Ş. tarafından sağlanmaktadır. Kaynak göstermeden alıntı yapılamaz.